Karavany jako životní styl

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nemá život okolo karavanů takovou tradici, je vhodné se podívat také do zahraničí. Obytné přívěsy lidé všeobecně využívají na dva typy cestování. Jedni se přesouvají převážně po území České republiky a někdy na Slovensko. Ti druzí pak mají karavan vyloženě proto, aby s ním jezdili na delší výlety do zahraničí. Oblíbené destinace jsou Chorvatsko, Itálie, Řecko, ale i Švýcarsko, Rakousko, či Francie. Vzhledem k tomu, že v každé zemi se staví ke karavanům odlišně, je vhodné si dostatečně předem zjistit, jaká cesta je nejvhodnější, kde se dá zaparkovat za jaké poplatky a jaké služby dané středisko nabízí. Samozřejmě nejen jednotlivé státy mají svá specifika. Stejně tak jsou specifické i různé oblasti v rámci těchto zemí. Na spoustě míst kempující s karavanem rádi uvítají, ale bohužel také na spoustě míst karavany absolutně neuznávají. Pokud tedy je přesně určen cíl cesty, je vhodné si zjistit všechna specifika dané oblasti a případně se i ptát kolegů, kteří v daném místě již byli, na jejich osobní zkušenosti.

Je zde také třetí skupina lidí, kteří nemají karavan za účelem trvalého cestování. Značné množství majitelů přívěsu si zaplatí stání pro karavan v oblíbené lokalitě, kde pak tráví značnou část letní sezóny. V porovnání s obyčejnou chatou má toto řešení hlavní výhodu v možnosti trávit každé léto na jiném místě, což je příjemnou změnou.

caravaning-1 caravaning-2

V závislosti na vzdálenostech, které bude zapotřebí urazit je zapotřebí vzít v potaz technický stav karavanu. Pokud s ním tedy plánujete pravidelně cestovat, je lepší při nákupu nešetřit. Budete odměněni vynikající dovolenou bez nepříjemných problémů. Nadále je samozřejmě důležité zohlednit, kolik osob bude v karavanu přespávat. Mnohdy jsou značné rozdíly mezi dvoulůžkovým a čtyřlůžkovým karavanem. Nejcitelnější rozdíl bývá samozřejmě v ceně.

Je samozřejmě vynikající pocit jednoduše vybrat cílovou destinaci a vyrazit s tím, že v karavanu je vše potřebné a víceméně není potřeba se o něco starat. Bohužel tato výhoda má i stinné stránky. Jelikož v karavanu je vše potřebné, může se stát, že tím budou nalákáni místní zloději a budou se snažit najít nějaké peníze či doklady. Ovšem pokud si je člověk takového rizika vědom, cennosti se dají vždy někam dobře uschovat a nemusí se stát nic hrozného. Velmi často jsou také místní lidé natolik vstřícní, že rádi poradí, kam rozhodně neparkovat a kde je naopak bezpečno.

Pokud se však problémy vyhnou oklikou, je cestování s karavanem nádherným způsobem, jak strávit volný čas. Díky obytnému přívěsu je jednoduché naplánovat poznávací cestu napříč Evropou a pak si jen užívat příjemné výlety, které nemůže pokazit ani horší počasí. Tento životní styl jednoznačně stojí za vyzkoušení.

Rádi bychom vyzvali čtenáře, aby nám sdělili své poznatky, které souvisí s tímto životním stylem a mohou pomoci budoucím majitelům karavanu.

Děkujeme.

Comments are closed.