Porovnání karavanů DE a GB

Pokud budoucí majitel ještě přesně neví, který karavan si chce pořídit, nabízí se několik různých variant. Asi nejčastějšími možnostmi jsou v České republice karavany vyrobené v Německu nebo ve Velké Británii. Každá z těchto možností nabízí různý standard cestování a kempování. Jednoduché porovnání naznačí, jakým směrem je vhodné se ubírat a jaké klást na vybíraný karavan nároky.

Karavany německé výroby

Pro začátek je vhodné zmínit, že německé karavany jsou u nás oblíbenější převážně proto, že je do ČR dováží velké množství prodejců. Jelikož se jedná o sousední stát, je samozřejmě také umožněno zkušenějším uživatelům pořídit karavan přímo v Německu s vidinou levnějšího nákupu. V posledních letech si, naopak získávají mnohem větší oblibu karavany anglické výroby, díky svojí velmi nadstandardní výbavě, nízkým cenám, dobré kvalitě a nízké hmotnosti. Znatelné odlišnosti mezi karavany z Německa a z Velké Británie tedy jsou převážně v rozdílné míře vybavenosti. Německé karavany se vyznačují výbavou provedenou z masivnějších materiálů. Tento fakt na první pohled působí přívětivě z hlediska trvanlivosti karavanu. Bohužel se tento fakt projevuje zásadně negativním způsobem na celkové hmotnosti. Byť je však provedení výbavy masivnější a těžší, velké množství majitelů je zklamáno tím, že samotné čalounění prostor určených pro sezení a ležení, je oproti anglickým karavanům méně kvalitní. V postelích je pak jako náplň velmi často využit pouze molitan, který není schopen dlouhodobě poskytnout dostatečné pohodlí. Co je pro budoucího majitele zásadní, je způsob, jakým jsou v karavanu řešeny energie. Pro karavany vyrobené v Německu je typické, že veškeré energie jsou řešeny prostřednictvím napájení ze sítě. Samozřejmě plynové řešení lze dokoupit a dodatečně nainstalovat. Ovšem toto je otázkou řádově desítek tisíc Kč, což je pro někoho již další investice, kterou si nemůže nebo nechce dovolit. Co se pak týká již zmiňovaných akumulátorů, jsou většinou používány akumulátory klasické namísto trakčních. Ty jsou sice lehčí, ale náročnější na údržbu a velmi snadno se poškodí. Všeobecně je však doporučeno pro karavany využívat akumulátory trakční, jelikož mají celkově delší životnost a jsou uzpůsobeny častému totálnímu vybití. Trakční akumulátory tedy umožňují zastavit na 1-2 dny mimo kemp a karavan je zcela soběstačný. Oproti německým přívěsům, v anglických karavanech v základní výbavě tyto akumulátory vždy nalezneme.

Karavany anglické výroby

Vzhledem k tomu, že první karavany pocházely z Velké Británie, mají za sebou výrobci více zkušeností. Celkově britský trh oplývá větším povědomím o tomto způsobu života. Díky tomu jsou také na britské karavany kladeny vyšší nároky. To je samozřejmě přínosem, jelikož v takovém karavanu potom majitel nalezne mnohem vyšší úroveň výbavy za velmi příjemné ceny. Často také tyto karavany působí příjemněji na pohled, jelikož design je u nich také na vysoké úrovni. Anglické karavany jsou znatelně lehčí. Toho je dosaženo především díky méně hmotným materiálům, které jsou využity v interiéru. Anglické karavany oproti německým poskytují také větší pohodlí. Toho je dosaženo kvalitnějším zpracováním, odlišnými materiály polstrování a v neposlední řadě také tím, že lůžkové plochy jsou vyráběny převážně z pružinových matrací. Pokud tedy bude karavan hojně využíván, je jistě značný rozdíl, zda uživatel spí na molitanu či na kvalitní matraci. Britské obytné přívěsy jsou také koncipovány tak, Že energie jsou řešeny tak, aby byl karavan více nezávislý na kempu. Díky výdrži baterie mimo kemp svítí světla, funguje tekoucí voda, atd. Díky plynovým bojlerům pak je k dispozici teplá voda ve sprše či na mytí nádobí. Toto je značnou výhodou, pokud bude karavan využíván i mimo parkovací plochy v kempu, kde ho lze připojit do sítě. Díky plynu je možné kdykoliv ohřívat vodu či například bez obav na cestách využívat vestavěnou troubu, případně gril. Toto jsou další dvě položky, které v německých karavanech velmi často nejsou k nalezení. Kdo by snad přece ještě váhal, který karavan je praktičtější a kvalitnější, možná bude přesvědčen následujícím argumentem. Velká část britských karavanů má úplně oddělenou sprchu a WC. Je častým hygienickým problémem, že po využití sprchy je prostor okolo WC velmi často zmáčený. Tomuto jevu předchází právě koncepce, díky které je tento prostor oddělen.

Fotogalerie anglických karavanů

Comments are closed.