Porovnání karavanů nové vs. staré

Bydlíte v panelákovém bytě a máte pocit, že by bylo na čase začít řešit způsob, jak alespoň o víkendech vyrazit někam pryč z města? Je to samozřejmé, málokdo vydrží celý život v jednom malém bytě prakticky bez možnosti na delší dobu odjet pryč. Spousta lidí tento problém řeší tak, že si jednoduše pořídí chatu v oblasti, která se jim bude podle jejich předpokladů delší dobu líbit. To je samozřejmě řešení, které je v České republice dlouhodobě oblíbené a historicky zakotvené. Pokud však máte pocit, že toto není směr, kterým se chcete ubírat, je zde lepší možnost. Jistě jste pochytili nějaké všeobecné informace o karavanech. Obytný přívěs je vylepšenou variantou chaty. Můžete nezávazně cestovat jak po České republice, tak po okolních státech. V tom případě máte prakticky neomezené možnosti cestování.

karavan-1 karavan-2 karavan-3

Výběr karavanu

Co se týká výběru karavanu, rozhodně se nejedná o snadnou záležitost. V porovnání s nákupem nového automobilu je to však hračka. Navíc okolo karavanů existuje poměrně velká komunita lidí, kteří si ochotně a rádi navzájem vypomohou (nebo se zeptejte u nás v sekci poradna). V základu existují dvě varianty řešení tohoto problému.

Je zde možnost si koupit úplně nový karavan nebo přímo obytný vůz. V tomto případě se nemusíte příliš zatěžovat technickým stavem, převodem dokladů na území České republiky a podobnými problémy. Zjednodušeně by se dalo říct, že hlavním problémem je, v tomto případě, zvolit zemi, ve které by karavan měl být vyroben. Následně je potřeba určit nároky, které jsou na karavan kladeny. Výběr výbavy je jednoduchou volbou, jelikož každý výrobce nabízí různé stupně výbavy. Tato položka se pak samozřejmě mění dle finančních možností kupujícího.

interier-1Na druhou stranu existuje široký výběr již použitých obytných přívěsů v bazar karavany Burimex. Po celé Evropě jsou karavany dlouhodobým trendem. Díky tomu existuje na trhu poměrně velký výběr použitých karavanů. Samozřejmě výběr je v tomto případě náročnější a komplikovanější. Nejprve je vhodné zvolit zemi původu. Následně samozřejmě přijde na řadu osobní prohlídka. Je lepší, pokud máte v zásobě několik různých nabídek pro porovnání. Především je vhodné prohlédnout, v jakém stavu se nachází nástavba, zda nebyl karavan nabouraný, pomačkaný, atd. Někdy se také mohou objevit náznaky vnikající vlhkosti či přímo na zatékání. Zkušenější majitelé karavanů radí hledat známky plísně jako například zápach. Pokud máte tu možnost, je vhodné se domluvit s někým, kdo má s obytnými přívěsy jisté zkušenosti a ví, jaké závady hledat. Je také na místě nebát se zeptat na kvalitu prodejců a případně požádat i cizí majitele karavanů, aby za drobnou úplatu pomohli s výběrem.

Velkou výhodou použitých karavanů je samozřejmě znatelně nižší cena. Pořídit si karavan z bazaru však může mít i jiné výhody. Jednou z nich je také to, že mnohdy narazíte na lépe vybavený obytný přívěs, než kdybyste kupovali zcela nový. Skutečně ocenitelný je pak například kombinovaný ohřev vody (plyn + 230V) či kombinované topení (plyn +230V), což zajišťuje větší nezávislost na parkování pouze v kempech. Karavan je tak schopen i několik dnů nabízet plný komfort při spaní v místech, kde není dostupné napájení 230V. Taková výbava není standardem ani u zcela nových karavanů, přitom bazarové karavany toto často nabízí.

TIP: Pokud si koupíte karavan a něco Vám chybí, podívejte se na karavan shop Svět karavanů.

3 komentáře to “Porovnání karavanů nové vs. staré”

  • Zdravím,
    jaký má vliv stáří na cenu karavanu? A je nějaká hranice pod kterou karavan nekupovat? Zajímá mě to z toho důvodu, jestli nedošlo někdy k technické úpravě, která je pro současnou dobu nezbytná… Dekuji

  • Určitě k žádné skokové úpravě v minulosti nedošlo. Čím starší karavan, tím je samozřejmě levnější. Je to podobné jako s auty, cena nejprve klesá rychleji a u karavanů okolo 30ti tisíc jako by se zastavil čas 🙂
    Cenová hladina se odvíjí od budoucího použití.

  • Dobry den,chci se informovat chceme si koupit karavan tak do cca 60 000 na jezdení karavany se pohybuji okolo roku 1985-1993 co si myslite je to moc stary karavan ma to cenu si ho kupovat???dekuji